Wybór akcesoriów meblowych – co wybrać i na co zwracać uwagę

Wybór akcesoriów meblowych - co wybrać i na co zwracać uwagę

Akcesoria meblowe, inaczej nazywane okuciami, to ważne elementy, które zapewniają meblom odpowiednią estetykę oraz funkcjonalność. Do wyboru pozostaje wiele akcesoriów meblowych. Wiele producentów mebli pozwala swoim klientom na wybór designu i właściwości okuć. Dzięki temu istnieje możliwość jak najlepszego dopasowania walorów estetycznych i użytkowych mebla do własnych potrzeb.

Jakie są akcesoria do mebli?

Okucia mają przede wszystkim różnego rodzaju szafki, witryny, komody oraz regały. Umożliwiają one cichą oraz płynną pracę różnego rodzaju elementów ruchomych, takich jak drzwiczki oraz szuflady. Niektóre chronią delikatne części meblowe przed uszkodzeniami mechanicznymi. Wśród nich znajdują się m.in.:

  • zawiasy – umożliwiają otwieranie drzwiczek, mogą być ukryte lub widoczne, np. wpuszczane, nakładane, puszkowe, kątowe albo klapowe,

  • wieszaki – gwarantują stabilny, bezpieczny montaż szafek wiszących, np. w kuchni,

  • zamki – zarówno magnetyczne (przytrzymujące drzwiczki), jak i ozdobne na kluczyk, które zabezpieczają zawartość mebla,

  • prowadnice – umożliwiają komfortowe wysuwanie i wsuwanie szuflad, do wyboru pozostają m.in. prowadnice rolkowe, kulkowe oraz teleskopowe,

  • gałki i uchwyty – pozwalają wygodnie otwierać drzwiczki i wyciągać szuflady, jednocześnie ozdabiając front meblowy,

  • kątowniki – łączą elementy mebli, zapewniając im dodatkową stabilność oraz trwałość.

Poza okuciami do akcesoriów meblowych zaliczamy inne, wymienne elementy, np. nóżki. Umożliwiają one dopasowanie wysokości mebla i gwarantują mu stabilne podparcie. Mogą mieć dodatkowe właściwości, np. kółka z blokadą pozwalają szybko i wygodnie przesuwać kontenerek na dokumenty.

Polecamy inne lektury:  Jakie są zalety i wady stosowania zlewów podwieszanych

Ozdobne akcesoria do mebli

Widoczne okucia (np. uchwyty, gałki oraz zamki) mają wpływ na walory estetyczne mebla. Podobnie design mebli podkreślają nóżki. Przykładowo akcesoria metalowe lepiej sprawdzą się w nowoczesnych wnętrzach, a drewniane w klasycznych.

Jeżeli kupujesz meble na zamówienie, w przypadku których decydujesz o takich detalach, postaraj się zadbać o spójny styl wszystkich elementów. Dotyczy to np. materiału ich wykonania, kształtu i kolorystyki.

Ozdobne akcesoria meblowe mogą doskonale komponować się z wystrojem wnętrz w Twoim domu lub mieszkaniu. Postaw na wysokiej jakości produkty zaufanej marki. Dzięki temu możesz mieć pewność, że w parze z wyglądem idzie także trwałość akcesoriów.

Przydatne funkcje akcesoriów meblowych

Aktualnie w kwestii akcesoriów meblowych istnieje wiele nowoczesnych, wygodnych rozwiązań, które są chętnie wybierane przez konsumentów. Należą do nich np. prowadnice do szuflad na cichy domyk lub zawiasy z regulowanym kątem otwarcia. Dzięki nim możesz dopasować właściwości mebli do swoich potrzeb i cieszyć się ich komfortowym użytkowaniem na co dzień.

Gdzie można kupić akcesoria do mebli?

Osoby podejmujące się samodzielnej konstrukcji lub renowacji mebli, często napotykają konieczność zakupu poszczególnych elementów, takich jak kątowniki, zamki albo gałki meblowe. Znajdziesz je m.in. w sklepie stolarskim, w hurtowni akcesoriów do mebli lub w sklepie internetowym wnsp.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *